Zakroczym na szlaku Dziedzictwa Mazowsza

Kliknij aby powiększyć

Szlak Książąt Mazowieckich i Szlak Bitwy Warszawskiej 1920 to dwie drogi, dzięki którym można poznać Dziedzictwo Mazowsza. Pierwsza z nich to podróż do średniowiecza, gdy Mazowszem jako niezależnym państwem rządzili wielcy władcy. Podążając drugą z nich, zwiedzamy miejsca związane z jedną z najważniejszych batalii w dziejach świata. Obie drogi spotykają się w Zakroczymiu

.
W piątek 18 września, na Zakroczymskim Rynku, zamontowane zostały nowe tablice informujące o przebiegu Szlaku Książąt Mazowieckich i Szlaku Bitwy Warszawskiej 1920 oraz ważnej roli jaką odegrał Zakroczym w obu okresach. Podczas niedzielnych uroczystości, które odbyły się na Zakroczymskim Rynku z okazji 950- lecia Zakroczymia o szlakach tych mówił Wojewoda Mazowiecki p. Jacek Kozłowski. Więcej informacji o projekcie Dziedzictwo Mazowsza na stronie www.dziedzictwomazowsza.pl


Zapraszamy wszystkich do podróżowania śladami nobliwej historii naszego regionu.

tekst i zdjęcia Anna Sobczak

 

950 - lecie Zakroczymia

950 - lecie Zakroczymia

Uroczystą sesją Rada Gminy , Miasto i Gmina Zakroczym rozpoczęły świętowanie 950-lecia. Podczas sesji rada podjęła uchwałę podjęła uchwałę o nadaniu pamiątkowych medali za zasługi dla miasta.
Po uroczystej sesji na cmentarzu złożono wieniec przy grobach pomordowanych żołnierzy. Następnie w sali gimnastycznej w szkole otworzyliśmy wystawę o historii Zakroczymia. W kościele ojców kapucynów też jest ekspozycja poświęcona historii.
W sobotę odbyła się sesja naukowa i koncert muzyki klasycznej
A już jutro, w niedzielę, organizatorzy zapraszają na:
10:30 Mszą Święta –
12:00 apel jubileuszowy a zaraz po nim na koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
14:50 wręczenie nagród konkursach z okazji 950-lecia,
15:20 koncert młodych talentów młodzieży zakroczymskiej.
17:00 na scenie Monika i Kulfon zagrają specjalnie dla najmłodszych mieszkańców naszej Gminy,
17:30 NIESPODZIANKA !!! a
18:00 Koncerty zespołów INWOX, THE LOVERS oraz ISABELLA.
20:00 AKCENT
A po koncercie pokaz fajerwerków jakiego jeszcze w Zakroczymiu nie było

czytaj więcej »
 

Rowerowa sobota - polecamy

Rowerowa sobota - polecamy

Sobota 5 września będzie bardzo ciekawym dniem dla miłośników jazdy na rowerze. Można będzie się wybrać na rajd rowerowy do Czosnowa Będzie to już kolejna IX edycja rajdu rowerowego Czosnów - Palmiry - Czosnów organizowanego w ramach święta gminy. W tym roku długość trasy rajdu to ok.18 km. Będzie ona biegła po asfaltowych drogach i puszczańskich ścieżkach


Jeżeli nie wybierzecie się na rajd to i tak można spędzić sobotę na rowerze, skorzystać z wypożyczalni rowerów w Nowym Dworze Mazowieckim lub Pomiechówku. Ciekawych tras na weekendową przejażdżkę w okolicy nie brakuje.

czytaj więcej »
 

Zmiany w parku linowym w Pomiechówku.

Zmiany w parku linowym w Pomiechówku.

Koniec wakacji oraz coraz krótsze dni spowodowały zmianę godzin udostępniania parku linowego i innych atrakcji znajdujących się w kompleksie rekreacyjno-leśnym przy ul. Nasielskiej w Pomiechówku. Od pierwszego września park, ścianka wspinaczkowa, plac zabaw Wiking są czynny od poniedziałku do piątku od 15.00 do 19.00 a w weekendy od 12.00 do 19.00

czytaj więcej »
 

Atrakcyjna sobota w KPN.

Atrakcyjna sobota w KPN.

Już po raz siódmy Dyrekcja i Pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego zapraszają na dzień otwarty w KPN. W sobotę piątego września od 10 do 16; w Izabelinie Centrum Edukacji w Izabelinie i Ośrodku Dydaktyczno- Muzealnym w Granicy czeka na gości całkiem sporo atrakcji.

czytaj więcej »
 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 76 następna

Jezioro Zegrzyńskie
Największy zbiornik wodny na Mazowszu. Mekka miłośników sportów wodnych. Miejsce wypoczynku i rekreacji mieszkańców tej części Mazowsza/Warszawy i okolic. Jezioro Zegrzyńskie to przede wszystkim miejsce wypoczynku. Sprzyjają temu jego czyste wody. Przez większą część roku (głównie od wiosny do jesieni), w każdy weekend przyjeżdża tu szukać odpoczynku i ochłody tysiące warszawiaków i mieszkańców Mazowsza.
Puszcza Kampinoska
Jest to obszar kompleksów leśnych, położonych na dnie pradoliny Wisły, ograniczonych korytem rzek: Wisły oraz Bzury, a od południa wysokim tarasem Równiny Błońskiej. Warto wiedzieć, że wydmy Puszczy Kampinoskiej tworzą jeden z najbardziej interesujących kompleksów wydm śródlądowych tego typu w Europie. Teren Puszczy Kampinoskiej jest urozmaicony. Część parku znajdująca się najbliżej Warszawy jest bagnista, stąd po deszczu na ścieżkach mogą się zdarzać Unikalny kompleks leśny położony w samym sercu Mazowsza. "Zielone płuca Warszawy". Ważne miejsce w szlaku ptasich migracji, dodany do listy UNESCO rezerwatów biosfery.
Twierdza Modlin
Twierdza Modlin to unikatowy w skali Europy zespół budowli obronnych reprezentujący przekrój europejskiej myśli architektury fortyfikacyjnej XIX w. (bastionowej) i początku XX w. (rozproszonej fortowej). Inicjatorem budowy był Napoleon Bonaparte – z jego polecenia w 1806 roku zaprojektowano na wysokim północnym brzegu u ujścia Narwi do Wisły półowalną twierdzę z pięcioma bastionami otwartą od strony rzeki.