Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Więcej niż kino – 7 UCZUĆ

24 stycznia @ 19:00 - 21:00

Zapraszamy na kolejny wieczór z cyklu „Więcej niż kino”

24 stycznia 2020 r (piątek) o godz. 18.30

Zaprezentujemy słodko-gorzki film

pt „7 UCZUĆ”

w reżyserii Marka Koterskiego

Po projekcji spotkanie z aktorką, odtwórczynią jednej z głównych ról

MAŁGORZATĄ BOGDAŃSKĄ poprowadzi Stanisław Zawiśliński

„7 uczuć” to kontynuacja doświadczeń i perypetii stworzonego przez Marka Koterskiego everymana Adasia Miauczyńskiego, bohatera większości filmów Marka Kotelskiego („ Dom wariatów”, „Nic śmiesznego” „Dzień świra” ,”Wszyscy jesteśmy Chrystusami”).

Tym razem reżyser zabiera nas w podróż do dzieciństwa Adasia Miauczyńskiego ( gra go Michał Koterski ) i traumatycznych dla niego czasów szkolnych. Na filmowej tablicy wielkimi literami kreśli temat lekcji: Wszyscy jesteśmy źle wychowani. I opowiada o siedmiu uczuciach , którymi są : radość, smutek, złość, wstyd, poczucie winy, samotność i strach.

„Zupełnie nie muszą się nimi przejmować widzowie, dla których, w przeciwieństwie do Adasia Miauczyńskiego, wyprawa w głąb dzieciństwa dostarczy do pewnego momentu nieustannego humoru i dobrej zabawy. Pod dwoma jednak warunkami: po pierwsze – trzeba zaakceptować nietypową konwencję zaproponowaną przez Koterskiego; po drugie – należy tolerować osobliwe poczucie humoru reżysera. Obie kwestie są zresztą ze sobą ściśle związane, bowiem znacząca część słownego komizmu i sytuacyjnych gagów wynika ze śmiałego filmowego pomysłu: to dorośli odgrywają role dzieci.(…). Docinający sobie nawzajem poważni i cenieni aktorzy, śpiewający szkolne rymowanki czy odgrywający w amatorskim teatrzyku scenki z “W pustyni i w puszczy”, roztaczają niezwykły urok i niejednemu widzowi nasuną na myśl osobiste wspomnienia ze szkolnego korytarza. Wsłuchiwanie się w nasiąknięte uczniowską gwarą dialogi przypomina czytanie na głos odkopanego podczas domowych porządków szkolnego pamiętnika, na którego sam widok pojawi się na twarzy mimowolny uśmiech”.

Jak pisze recenzent Tomasz Zacharczuk:

„Koterski przez blisko dwie godziny mniej lub bardziej subtelnie uczy nas wsłuchiwać się w głos dzieci, po czym z pomocą Bohosiewicz, niczym rozgorączkowany rodzic po wywiadówce, wykrzykuje nam niemal w twarz sedno “7 uczuć”. Zresztą cały finałowy kwadrans przepełniony jest aż nadto czytelnymi metaforami, z których histerycznie ktoś próbuje na szybko złożyć poradnik poprawnego wychowania, zupełnie przy tym nie biorąc pod uwagę intelektu widza.

Na chwile słabości na szczęście nie pozwalają sobie świetnie dobrani do ról aktorzy. Brylują przede wszystkim Maja Ostaszewska i Gabriela Muskała. Nienagannie radzą sobie Katarzyna Figura i Małgorzata Bogdańska. Znakomicie swoimi kreacjami kolorują film Marcin Dorociński i Andrzej Chyra (tekst o “parkowaniu” na pewno zapamiętacie). Nawet Tomasz Karolak wypada więcej niż poprawnie, potwierdzając, że im jest bardziej stonowany, tym lepiej i dla niego, i dla filmu. Konwencja “dorosłych dzieci” świetnie też pasuje do natury Miśka Koterskiego, który najlepszym Miauczyńskim na pewno nie zostanie, ale ujmy postaci nie przyniósł. Nie sposób też nie spamiętać na długo wykładni teorii względności według Adama Woronowicza”.

——————–

Gość wieczoru – Małgorzata Bogdańska

Aktorka teatralna, filmowa, dubbingowa. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi (1987). W latach 1986-2010 występowała w Teatrze Ochoty w Warszawie. Grała znaczące role w wielu filmach (m.in. Balanga, Opowieści Harleya, Wszyscy jesteśmy Chrystusami, Baby są jakieś inne) i serialach tv (Kryminalni, M jak miłość)
Wraz z mężem, reżyserem Markiem Koterskim stworzyła Teatr w walizce.
Występuje w monodramie „Moja droga B.” na podstawie tekstów Krystyny Jandy oraz „Nie lubię pana, panie Fellini”, w którym mówi po włosku, gra na trąbce oraz stepuje.

Szczegóły

Data:
24 stycznia
Czas:
19:00 - 21:00
Wydarzenie Category: